Обов’язки та відповідальність батьків у виховання своїх дітей

Дата: 21.10.2018 12:53

Усі труднощі, які виникають у складному процесі

шкільного виховання сягають своїм корінням у сімю.

В.О. Сухомлинський

18 жовтня в трьох НВК Матусівської ОТГ були  проведені батьківські лекторії на тему «Обов’язки та відповідальність батьків щодо виховання своїх дітей», яку організували начальник відділу освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту Матусівської ОТГ Людмила Денисенко та представник Черкаського обласного центру  соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Людмила Пона.

Питання виконання батьками обов’язків щодо належного виховання, відповідальності за виховання, навчання і розвиток своїх дітей завжди були актуальними й важливими. Те, що дитина набуває у родині, вона зберігає на протязі всього свого життя. Розмову з батьками Людмила Михайлівна розпочала із знайомства законодавства, зокрема Закону України «Про охорону дитинства» -

Ст.8 Право на достатній життєвий рівень: кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку; батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Ст.12 Права, обов’язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини: на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини; батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Закону України «Про освіту»

Ст. 59: Батьки та особи, які їх замінюють, зобов’язані: постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей; створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;  поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної та рідної мови, сім’ї, старших за віком; сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу; виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини; зобов’язані поважати дитину, готувати її до самостійного життя.

Як бачимо, серед обов’язків батьків перше місце займає їхній обов’язок виховувати дітей. Тому батьки не можуть передати своє право на виховання дитини іншому обличчю ( діду, бабусі, родичам).  Щоб виховувати дітей, треба проживати з ними разом, спілкуватися з дітьми, мати на них особистий вплив.

В разі невиконання батьками своїх обов’язків, наголосила Людмила Пона, вищезазначені караються згідно чинного законодавства. Батьків  ознайомлено з ст.164 Сімейного кодексу  України ( Підстави позбавлення батьківських прав),  ст. 166 Кримінальний кодекс України ( Невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування).

Лекція пані Людмили Пона супроводжувалась відеороликами «Папа», «Кукла Мама», під час  перегляду яких  батьки не стримували сліз, співпереживали, обдумували свої вчинки, робили висновки почутого і побаченого. Доброзичлива атмосфера сприяла щирій бесіді батьків, які підкреслили, що своєю любов’ю, турботою, теплотою, розумінням, підтримкою, а головне власним прикладом вони виховуватимуть дітей як належне.

Шановні батьки, добре виховати своїх дітей – не тільки найголовніший моральний, а й конституційний обов’язок кожного з вас. За виховання своїх дочок і синів ви відповідаєте перед суспільством. Суть цього прекрасно передав А.С. Макаренко: «Виховання дітей – найважливіша галузь нашого життя. Наші діти – це майбутні громадяни нашої країни і громадяни світу. Вони творитимуть історію. Наші діти – це майбутні батьки і матері, вони теж будуть вихователями своїх дітей. Наші діти повинні вирости прекрасними громадянами, хорошими батьками і матерями. Але це - не все: наші діти – це наша старість. Правильне виховання – це наша щаслива старість, погане виховання – це наше майбутнє горе, це – наші сльози, це – наша провина перед іншими людьми, перед усією країною».

Запам’ятались поетичні рядки, які були зачитані в НВК №2 як підсумок :

Батьки і діти – це любов і сльози,

Це вічне щастя і одвічний біль.

Це сонце і тепло, сніги й морози,

Мед на вуста й на вічні рани сіль.

Як на троянді – колючки і квіти,

Так і в житті є радість і печаль.

Високі мрії й дуже різні діти…

Чомусь таке трапляється, на жаль.

Всім хочеться все мати в ідеалі, Батьки

Причому водночас і без зусиль.

Щоб щастя без труда та без печалі

Пливло саме у руки звідусіль.

Та у житті такого не буває.

Запам’ятати треба в чому річ:

Зоря щаслива лиш тоді засяє,

Якщо трудитись будеш день і ніч.

А діти – це і щастя, і турбота,

Відповідальність і тривого теж.

Без відпочинку й вихідних робота,

Любов така, яка не має меж.